بلاگ

سینی زیر موتور چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

هر چند که دیگر در برخی از خودروها از سینی زیر موتور استفاده نمی شود، اما هنوز برخی از کارشناسان از آن به عنوان یک محافظ یاد کرده و پیشنهاد می کنند که از آن استفاده شود. این قطعه، موتور و گیربکس را از آسیب و صدمه محافظت کرده و به عنوان یک کاور عمل می کند.

سینی زیر موتور در بخش زیرین موتور نصب شده و یکی از قطعات اصلی خودروها به شمار می آید. اما عبور از مسیرهای ناهموار، می تواند مشکلاتی را برای آن به همراه داشته باشد.

این نوشته در جهت آشنایی شما با سینی زیر موتور تهیه گشته و هر آنچه را که نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد.
سینی زیر موتور خودرو چیست؟

سینی زیر موتور خودرو قطعه ای فلزی یا پلاستیکی است که در بخش زیرین موتور نصب می گردد. این قطعه مانند یک محافظ از ورود اشیاء و هر گونه جسم خارجی به موتور خودرو، کارتل، گیربکس و جعبه دنده ممانعت می نماید. همچنین در فصل سرما و باران از ورود هوای سرد و گل و لای به درون موتور جلوگیری می کند.

در اغلب خودروها این سینی به وسیله 5 پیچ به قسمت های جلو و عقب خودرو متصل می گردد. همانطور که گفتیم وظیفه اصلی این قطعه جلوگیری از ورود تهدیدات خارجی به موتور است. موتور یکی از حساس ترین و اصلی ترین قطعه خودرو به شمار می آید که از بالا توسط کاپوت و از زیر توسط سینی محافظت می گردد.
خصوصیات سینی زیر موتور که باید به آن توجه کنید!

این سینی ویژگی ها و خصویاتی دارد که در هنگام خرید و تعویض باید مورد توجه قرار گیرد. در واقع این قطعه مانند سایر قطعات متناسب با نوع خودرو تهیه و ساخته می شود. بنابراین در هنگام خرید باید به آن ها توجه کنید.

این قطعه از دو جنس فلز و پلاستیک تهیه و تولید گشته و متناسب با نوع خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.
سینی زیر موتور به منظور حفظ و نگهداری موتور از اجسام خارجی تهیه گشته است، بنابراین در هنگام ساخت باید از مواد باکیفیت تهیه گردد که در برابر برخوردهای خارجی حفظ شود.
ابعاد و اندازه آن به گونه ای است که کل محفظه زیرین موتور را پوشش می دهد.
این قطعه باید از ورود گل و لای به درون موتور نیز جلوگیری کند و اجازه نفوذ آن به درون موتور را ندهد.
سینی زیر موتور تنها برای محافظت از موتور به کار نرفته بلکه از قطعاتی مانند گیربکس، کارتل و جعبه دنده نیز محافظت می کند.
در فصول سرد، موتور خودرو به زمان و انرژی بیشتری برای گرم کردن احتیاج دارد. وجود این قطعه می تواند گرمای موتور را حفظ کرده و از سرد شدن آن جلوگیری کند.
سینی زیر موتور باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم بوده و خراب نشود.
بخاطر داشته باشید که این قطعه باید در برابر زنگ زدگی مقاوم باشد. بنابراین در هنگام تهیه به جنس فلز توجه کنید.

سینی زیر موتور چه نقشی در خودرو دارد؟

در فصل های سرما، موتور خودرو جایگاه خوبی برای حیوانات کوچک به شمار می آید. اغلب آن ها در قسمت های داخلی محفظه نزدیک به موتور جای گرفته و موجب آسیب و صدمه به آن ها می گردد. از طرفی عبور از سطوح ناهموار و دست اندازهای سطح جاده که بیش از حد برآمده باشند، موجب آسیب و صدمه به سطح داخلی موتور خودرو می گردد.

همه این اتفاقات و یک سری از حوادث دیگر می تواند به دلیل وجود عدم سینی موتور در خودرو رخ دهد. به همین دلیل برخی از سازندگان خودرو به استفاده از آن تاکید دارند.

البته این قطعه، یک سری معایب و مزایا دارد که برخی از سازندگان ایرانی و چینی در ساخت خودرو از آن صرف نظر می کنند. در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.
انواع سینی زیر موتور چیست؟

همانطور که گفتیم سینی زیر موتور در دو جنس فلزی و پلاستیکی ساخته می شود. هر یک از آن ها ویژگی های منحصر به فردی داشته و مطابق با نظر صاحبان خودرو و کارشناسان مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

سینی زیر موتور فلزی : سینی های فلزی بهترین نوع آن در بازار به شمار می روند. این جنس از مقاومت بیشتری در برابر فشار و ضربه برخوردار بوده و دیر تر فرسوده یا خراب می گردد. همچنین جنس هاس ضد زنگ آن در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی نیز مقاوم هستند.
سینی زیر موتور پلاستیکی : این سینی نسبت به جنس فلزی آن قیمت پایین تری داشته و ارزان تر است. اما متاسفانه به دلیل جنس پلاستیکی ، در برابر ضربه و فشار مقاوم نبوده و خراب می شود. به گونه ای که برخی از خریداران خودرو بعد از گذشت مدتی، از شکستگی و خرابی آن شکایت می کنند. استفاده آن ممکن است که هزینه هایتان را چند برابر کند. اما اگر توانایی پرداخت هزینه سینی فلزی را ندارید، این مورد می تواند کمکتان کند.

معایب و مزایای سینی زیر موتور

سازندگان خودرو نظرات متفاوتی درباره استفاده از سینی زیر موتور دارند. برخی از آن ها استفاده از آن را ضروری دانسته و عده ای دیگر ترجیح می دهند که از راه های دیگری استفاده کنند. به هر حال استفاده از آن تا حد زیادی تابع نظر شما و نظر سازندگان خودرو است.

ما در ادامه دلایلی را که موجب استفاده کردن یا نکردن از آن می گردد را خدمتتان ارائه می کنیم.
مزایای استفاده از سینی زیر موتور

موتور خودرو به عنوان قلب خودرو به شمار می آید. این قطعه دارای یک سری لوازم الکترونیکی می باشد در صورت برخورد با آب یا برخی از مایعات دچار خرابی می گردد. وجود سینی زیر موتور در بخش زیرین آن می تواند از ورود آن به بخش داخلی خودرو جلوگیری کند.
همانطور که می دانید، فصل سرما موجب آسیب به قطعات داخلی خودرو می گردد. از طرفی با برودت هوا، زمان بیشتری صرف گرم کردن خودرو می شود. سینی زیر موتور تا حد زیادی این مشکل را حل کرده است. این قطعه از ورود سرما به بخش داخلی خودرو جلوگیری کرده و گرمای درون آن را حفظ می کند.
محکم و مقاوم بودن سینی زیر موتور می تواند از ضربات ناشی از برخورد ضربه به موتور، گیربکس، کارتل و سایر قطعات جلوگیری کند. همانطور که می دانید آسیب به هر یک از این قطعات می تواند منجر به مختل شدن عملکرد خودرو و پرداخت هزینه های سنگین گردد.
با نصب سینی زیر موتور، طول عمر قطعاتی مانند موتور، کمپرسور، واتر پمپ، پمپ هوا، جعبه فرمان و سایر قطعات موتور و سیستم تعلیقات افزایش یافته و در برابر عوامل محیطی و شیمیایی حفظ می گردد.
محافت از سیستم برق رسانی خودرو؛ ورود آب به خودرو تنها منجر به خرابی یا پوسیدگی قطعات نمی گردد بلکه برخورد آن با سیستم برق رسانی خودرو نیز ممکن است منجر به قطع برق خودرو و یا اتصالی در آن گردد.

معایب استفاده از سینی زیر موتور

در خودروهایی که از دنده گیربکس اتوماتیک استفاده شده است، خنک شدن به موقع گیربکس و موتور از اهمیت بالایی برخودار است. با نصب سینی زیر موتور، این کار به تعویق افتاده و فرآیند هنک سازی آن مستلزم زمان بیشتری خواهد بود.
از دیگر مشکلات و معایب استفاده از آن، می توان به برگشت صدای موتور به داخل کابین خودرو اشاره کرد. متاسفانه در خودروهایی که از سینی زیر موتور استفاده می گردد، صدای موتور به داخل کابین برگشته و صدایی بلند تر از مقدار اصلی به گوش می رسد.
بست های سینی ممکن است که بعد از گذشت مدتی شل یا لق شود. البته امکان سفت شدن آن و برگشت به حالت قبل ممکن است. اما اگر به طور کامل جدا شود ممکن است که بخش های دیگر آسیب ببیند.
سینی زیر موتور تنها بخشی از قسمت پایینی خودرو را که شامل قسمت جلویی آن می گردد، پوشش می دهد و تا قسمت های پشت و اگزوز نمی رود. با برخورد سینی به جسم سخت و خم یا شکسته شدن، ممکن است که به قسمت های اگزوز یا کاتالیزور برخورد کند. برخورد این قطعات به یکدیگر ممکن است که صدایی گوش خراش و ناخوشایندی را تولید نماید.

چند نکته مهم که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید!

همانطور که تا به اینجای مطلب اشاره کردیم، سینی زیر موتور انواع مختلفی داشته و متناسب با ابعاد و شکل ظاهری خودرو در اندازه های مختلف تولید می گردد. خرید و انتخاب آن مستلزم یک سری اطلاعات و تجربیات است. در ادامه به توضیح چند نکته مهم می پردازیم که می تواند شما را در انتخاب بهترین نوع سینی برای خودرویتان کمک کند.
· نوع سینی

نوع سینی را شما انتخاب می کنید. همانطور که می دانید سنی زیر موتور در دو نوع پلاستیکی و فلزی تولید می گردد. انتخاب هر یک از آن ها متناسب با شرایط و بودجه ای که در نظر گرفته اید مشخص می گردد. سینی های فلزی طول عمر بیشتری داشته و از مقاومت بالایی برخوردار هستند، اما در مقابل هزینه بالاتری داشته که هر کسی قادر به پرداخت آن نیست. سینی پلاستیکی کم هزینه تر و ارزان تر است. اما در برابر ضربات و برخوردها مقاوم نبوده و در طول عمر کوتاه تری دارد.
· قیمت سینی

تقریبا می توان گفت که اولین دغدغه هر کسی در هنگام خرید، ارزش و قیمت آن کالا است. در خرید سینی نیز این گونه است. هزینه و بودجه مشخص می کند که شما قارد به خرید کدام یک از آن ها هستید. همانطور که می دانید و بارها در طول این متن به آن اشاره کردیم، سینی زیر موتور فلزی در برابر عوامل محیطی و ضربات مقاوم تر است، اما هزینه بیشتری دارد. سینی پلاستیکی که نوع دیگر آن به شمار می آید، دارای طول عمر پایین تر بوده و قیمت مناسب تری دارد. انتخاب با شماست!
· اندازه سینی

از دیگر نکاتی که باید به آن توجه کنید، استفاده از سینی مناسب است، در واقع شما باید از قبل به اندازه و نوع آن واقف باشید. به خاطر داشته باشید که سایز آن باید به گونه ای باشد که قسمت های کمپرسور کولر، کارتل، رادیاتور، دینام، پمپ هیدرولیک فرمان را به خوبی پوشش دهد. البته ابعاد و اندازه قسمت زیرین موتور خودروها با یکدیگر متفاوت است و در صورت عدم مطابقت سینی به آن نصب نمی گردد.
· انعطاف پذیری

سینی وظیفه محافظت را بر عهده دارد. در صورت برخورد با جسم سخت علاوه بر توانایی مخافظت از قطعات داخلی باید حالت فنری داشته و قابلیت برگشت به حالت اولیه را پیدا کند. در صورت عدم انعطاف پذیری به همان حالت باقی مانده و باید تعویض گردد. در هنگام خرید به این نکته توجه کنید که سینی زیر موتور وظیف نگهداری از قطعات داخلی را داشته برای کاهش هزینه و حوادث های احتمالی استفاده می گردد. بنابراین تعویض زود به زود این قطعه موجب افزایش هزینه ها خواهد شد.
· جنس سینی

از مهم ترین ویژگی های سینی زیر موتور، ضد زنگ بودن آن است. سینی زیر موتور در تماس مستقیم با گل و لای قرار گرفته و در صورت زنگ زدگی زودتر خراب می شود. به همین دلیل پیشنهاد می گردد که در هنگام خرید سینی هایی که از جنس فلزات ضد زنگ مانند فلز گالوانیزه تهیه شده را خریداری کنید. البته سینی هایی که از با رنگ های ضخیم رنگ آمیزی شده اند نیز مناسب بوده و در برابر زنگ زدگی، رطوبت و گرما مقاوم هستند.
· ضخامت ورق

سینی زیر موتور دارای وزن و ضخامت استاندارد است. هرگونه اختلاف در آن می تواند موجب عدم عملکرد مناسب شده و مشکلاتی را برای خودرو به همراه می آورد. سینی استاندارد ومناسب از جنس فولاد ضد زنگ ساخته شده و ضخامت آن برابر با 4 میلی متر است. در صورتی که از این مقدار نازک تر باشد، در اثر کوچکترین ضربه مچاله می گردد. به خاطر داشته باشید که در صورت باز کردن و تعمیر نمی توانید آن را مجددا در جای خود نصب کنید. در واقع در صورت باز کردن جای پیچ ها شل و دیگر بلااستفاده است.


روش های نگهداری از سینی زیر موتور

سینی زیر موتور خودرو اگر دچار فرو رفتگی، زنگ زدگی یا شکستگی شده باشد، بهتر است که تعویض شود. قابل به ذکر است که این قطعه مانند سایر قطعات، قابل تعمیر نبوده و نیاز به خرید یک سینی جدید است. علارقم این شما می توانید با رعایت چند نکته از خرابی های آن جلوگیری کنید.

اغلب خودروها دارای اندازه استاندارد از زمین بوده و نیازی به تغییر وضعیت آن نیست. به همین دلیل در وهله اول پیشنهاد می کنیم که از دست کاری و تبدیل آن به کف خواب ها بپرهیزید.
حدالامکان از محل هایی که دارای موانع هستند و احتمالا گیر کردن کف خودرو به آن وجود دارد بپرهیزید. در صورتی که مجبور به عبور از روی آن هستید، به صورت اریب از آن عبور کنید. با این اقدام احتمال گیر کردم سینی خودرو به مانع کاهش می یابد.
به خاطر داشته باشید که وجود گل و لای های روی سینی، موجب کاهش طول عمر آن می گردد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که هر چند وقت یکبار که با فشار آب سینی زیر خودرو را شستشو دهید. می توانید در هنگام مراجعه به کارواش از آن ها بخواهید که این کار را انجام دهد.
از روی گودال های عمیق یا مکان هایی که سطح آب آن بالاست، عبور نکنید. زیرا ممکن است که حجم زیادی از آب و گل و لای وارد خودرو گردد.
در صورتی که خودروی خود را برای یک مدت طولانی پارک می کنید، از مناسب بودن آن محیط مطمئن شوید. درواقع مکانی شیب دار برای آن انتخاب کنید. با انجام این کار حتی اگر آب وارد خودرو گردد، به دلیل شیب بودن آن خارج شده و موجب پوسیدگی خودرو نمی گردد.

چرا در برخی از خودروها از سینی زیر موتور استفاده نمی شود؟

شاید بعد از مطالعه این متن دچار نوعی دوگانگی در خرید سینی زیر موتور و استفاده آن شوید. همانطور که می دانید در برخی از خودروهای چینی و ایرانی دیگر از سینی زیر موتور استفاده نمی شود. اما برخی دیگر از شرکت ها هنوز به استفاده از آن تاکید داشته و در خودروهای خود به کار می گیرند.

در طول این متن نیز فواید و معایب استفاده از سینی زیر موتور را خدمت شما ارائه کردیم. در خودروهایی که از آن استفاده شده است، در صورت خرابی بهتر است که مجددا آن را تهیه کرده و در جای خود قرار دهید.

عده ای بر این باورند که به دلیل استفاده نکردن در برخی از خودروها، این قطعه بدون استفاده بوده و بهتر است که جدا شود. در حالیکه این چنین نیست.

یکی از مهم ترین معایب سینی زیر موتور را ایجاد صدا در کابین خودرو اشاره کردیم. در حالیکه کارشناسان این موضوع را رد می کنند. در واقع آن ها اظهار کردند که این صدا بسیار کم است و کسی را آزار نمی دهد. در صورتی که با حجم زیادی از صدا روبه گشتید، بهتر است که پیچ های آن را چک کنید. زیرا ممکن است که این صدا به دلیل شل شدن آن ها باشد. البته آن ها قابلیت سفت شدن داشته و به حالت اول بازمی گردند.

از طرفی عده ای دیگر خنک نشدن موتور خودرو را نیز عنوان کرده اند. در واقع آن ها بر این باورند که وجود سینی زیر موتور موجب گرم شدن موتور وسایرقطعات گشته و به دلیل عدم عبور آن دیرتر خنک می گردد. هنگامی که در یک مسیر برای مدتی طولانی رانندگی می کنید، موتور خودرو گرم می شود که زمان بیشتری را خنک شدن نیاز دارد. اما در مسیرهای کوتاه شهری مشکلی ندارد.

شاید شنیدن این مطلب براینان جالب باشد که برخی از خودروهای چینی مکانیزم قرار دادن سینی زیر موتور را در خودروهایشان تعبیه کرده اند تا در صورت تمایل از آن استفاده کنند. اغلب رانندگان که در مکان های مرتفع زندگی می کنند و جاده های متصل به آن ها سنگ لاخ و ناهموار است، از سینی زیر موتور استفاده می کنند. این افراد معتقدند که مزایای آن بیشتر از معایب آن بوده و از حوادث احتمالی جلوگیری می کند.
چه زمانی باید سینی زیر موتور را تعویض کنیم؟

شاید این سوال شما هم باشد و درباره بهترین زمان تعویض آن تردید داشته باشید. زمان تعویض سینی به شما و خودرویتان بستگی دارد. درواقع هنگامی که متوجه خرابی یا پوسیدگی هایی بر روی آن شدید یا صداهای بلند و گوش خراش به گوشتان رسید ، بهتر است که به یک کارشناس مراجعه کنید. تعمیر کاران و کارشناسان مربوط به بررسی هایی که انجام می دهند، زمان تعویض را به شما اعلام می کنند.

نکته: به خاطر داشته باشید که سفت کردن بست ها یا پیچ ها و تعویض و نصب سینی بر عهده کارشناسان این حوزه بوده و از توانایی شما خارج است.
سینی زیر موتور را از کجا تهیه کنیم؟

پیدا کردن مکانی مناسب و معتبر برای خرید قطعات خودرو، دغدغه افراد زیادی است. همانطور که می دانید هزینه لوازم یدکی خودرو بالا بوده و مشکلات زیادی را برای صاحبان آن ها به وجود آورده است. از طرفی دیگر وجود قطعات تقلبی، پرداخت هزینه های دوبرابر را برای صاحبان خودرو فراهم کرده است.

یکی از راه های جلوگیری از این مشکلات، مراجعه به مراکز مجاز نمایندگی هاست. شما می توانید با مراجعه به آن ها اقدام به خرید و تعویض قطعات کنید.

همچنین شما می توانید به مراجعه به مراکز و نمایندگی های معتبر شرکت جی آی اس پی (GISP) اقدام به خرید قطعات خودرو با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت نمایید. گروه جی آی اس پی قطعات را به صورت مستقیم از تولیدکنندگان دریافت کرده و در اختیار شما با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت قرار می دهد.
سخن آخر

ما در این بخش از سایت درباره سینی زیر موتور و کاربرد آن در خودرو صحبت کردیم. عدم وجود و استفاده این قطعه در اغلب خودروها شبهات زیادی را به وجود آورده است. به گونه ای که عده ای تصمیم به حذف آن از خودروی خود کرده اند.

به هر حال در این بخش درباره معایب و مزای این قطعه صحبت کردیم. دلایل استفاده از آن را بیان کرده و کاربردهای آن را توضیح دادیم. استفاده کردن یا نکردن آن تا حد زیادی وابسته به شرکت های سازنده خودرو است. در این شرکت ها یک یا چند کارشناس وجود داشته که مزیت ها و معایب آن ها را بررسی کرده و نظرات خود را اعلام می کنند.

در ادامه این بخش به بررسی انواع سینی زیر موتور پرداخته و مزایای استفاده از آن ها را خدمت شما ارائه کردیم. سینی های پلاستیکی به دلیل طول عمر پایین و عدم مقاومت دربرابر ضربات، پیشنهاد نمی گردد. اما اگر هزینه کافی برای پرداخت سینی های فلزی را ندارید، بهترین گزینه است.

سینی فلزی از طول عمر بالایی برخوردار بوده و مقاومت خوبی در برابر ضربات دارد. اما هزینه آن از نوع پلاستیکی بیشتر است. تنها نکته ای که در هنگام خرید آن باید توجه کنید، توجه به جنس نوع فلز است. در واقع تنها از فلزاتی که در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند، استفاده کنید. سینی هایی که از جنس فلز گالوانیزه ساخته شده اند، مناسب هستند. امیدواریم که این مقاله برای شما موثر واقع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *